Kokius vamzdžius rinktis nuotakynui, kiek Lietuva turi gamtos išteklių, ar tik lygutėlis betono paviršius yra kokybiškas? Tai yra kelios iš temų, kurios buvo nagrinėtos konferencijoje „Betonas ir gelžbetonis. Dabartis ir ateitis“, kurią organizavo Lietuvos statybos industrijos asociacija (SIA) kartu su Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Statybos fakultetu. UAB „Gelgaudiškio gelžbetonis“ buvo taip pat vienas iš konferencijos rengėjų.

Kodėl verta rinktis betoną ir gelžbetonį, įrengiant drenažo ir nuotakyno tinklus

Kaip drenažo ir nuotakyno tinklo pagrindas surenkamojo gelžbetonio sistemos naudojamos jau daugiau nei 140 metų. Per tą laiką šie gaminiai įrodė savo patikimumą – tvirtumą, ekonomiškumą, montavimo greitį, ilgaamžiškumą, saugumą, ekologiškumą. Betono nuotekų sistemos gali tarnauti daugiau nei 100 metų beveik be jokių išlaidų priežiūrai ir atnaujinimui – betonas sendamas tvirtėja.

AtliktBetonas ir gelžbetonis. Dabartis ir ateitisi tyrimai dėl laiko sąnaudų, įrengiant nuotekų sistemas, rodo, kad iki 35 proc. šių sistemų įrengimo laiko užima grunto išvežimas, tankinimas bei užpylimas. Betono ir gelžbetonio sistemos gali būti įrengiamos nenaudojant granuliuoto išlyginamojo sluoksnio bei filtro aplink šulinį ar vamzdį, tad taupomas ne tik laikas, bet ir lėšos. Betono nuotekų sistemoms įrengti reikia mažiau pagrindo tankinimo darbų, tad sumažėja statybvietės darbo sąnaudos.

Betono sistemos yra nedegios, nes pagamintos iš neorganinių medžiagų. Ši aplinkybė ypač svarbi, žinant, kad kasmet kyla šimtai gaisrų, deginant žolę. Betoninėms nuotekų sistemoms nekenkia trumpalaikė 95 laipsnių nutekamųjų vandenų temperatūra, o nuolatinė nuotekio temperatūra gali siekti 35 laipsnius.

Dėl didelio svorio betono sistemos yra atsparesnės iškilnojimui ar išplukdymui nei kitų medžiagų gaminiai. Ypač – per potvynius arba pakilus gruntiniam vandeniui. Betono sistemas galima suprojektuoti su lanksčiomis jungtimis, kurios padėtų amortizuoti žemės judėjimą. Betono sistemos atsparios išlinkimui, išsaugo struktūrinį vientisumą bei hidraulinį efektyvumą. Betono nuotekų sistemos atsparios dilimui ir korozijai, o tai ypač aktualu lietaus drenažo sistemoms, į kurias vanduo patenka su abrazyviomis smėlio dalelėmis.

Betono vamzdžiai ir šuliniai yra atsparūs plovimui aukšto slėgio vandens srove, sistema atlaiko vandens srovės iki 300 barų slėgį.

Aleksandro Stulginskio universiteto HidrotechniKonferencija Betonas ir gelžbetonisnės statybos inžinerijos instituto doc. dr. Vincas Gurskis pristatė studiją, kurioje aiškinosi vandentiekio ir nuotakyno tinklų betoninių gaminių techninius-ekonominius pranašumus. Studija atlikta remiant įmonei „Gelgaudiškio gelžbetonis“.

„Ši studija parodė, kad gelžbetoniniai, betoniniai vamzdžiai, šulinių žiedai pranašesni už pagamintus iš kitų medžiagų, nes pasižymi dideliu stiprumu, yra nedegūs, atsparūs iškėlimui veikiant hidrostatiniam vandens slėgiui, pasižymi ekologiškumu. Jie gaminami Lietuvoje iš vietinių žaliavų, todėl juos naudojant mūsų šalyje išlaikomos ar sukuriamos naujos darbo vietos, – sakė doc. dr. Vincas Gurskis. – Tyrimų rezultatais galėtų vadovautis užsakovai, projektuotojai pasirinkdami optimalią vandentiekio ir nuotekų tinklų vamzdžių bei šulinių žiedų medžiagą.“

Skaityti daugiau: http://www.statybunaujienos.lt/naujiena/Betonas-ir-gelzbetonis-Dabartis-ir-ateitis-Apie-akmens-amziu-nuotakyna-ir-betono-pavirsiu/8731